![]() |
| 2008 Gelleråsen |
Raceträffen Gelleråsen 25 – 27 juli 2008.
Årets Raceträff gynnades av ett strålande väder. Solen sken från klarblå himmel hela helgen. Som tur var fläktade vinden lite under dagarna så det blev aldrig outhärdligt varmt.
Arrangörerna hade hoppats på nytt deltagarrekord men tydligen var det lite för varmt för att sätta på sig skinnstället och kliva upp på cykeln för färd till Karlskoga.
Vi som var där hade mycket trevligt och träffen flöt på i invanda hjulspår.
Det är Örebro, Värmland och Västmanlands län som samarbetar med denna träff och det har fungerat klanderfritt under alla år.
Det är Roadracing av hög klass och i år var det EM Cup.
I inträdet för träffen ingår Entré, Camping, Läktarbiljett, Livemusik i serveringstältet båda kvällarna samt ett ståtligt fyrverkeri på lördag kväll.
Dessutom kan man köpa s.k. träffdollar i SMC:s informationstält som ger 20 % rabatt på mat och dryck under hela träffen.
Aktiviteterna för träffdeltagarna är Go-kart mästerskap med finalkörning,
5-kamp med lite skojiga grenar, Luftgevärsskytte, People Choice med den snyggaste MC:n på träffen där alla får rösta. ”Prova på banan” under lördag lunch och det fungerade mycket bra i år tack vare duktiga föråkare. Man delade in de intresserade i tre olika grupper och alla grupperna hade en föråkare som tog hand om åkarna. Dessutom hade man en gemensam genomgång innan de åkte ut på banan. På söndag förmiddag visade Peter Lindén bilder och berättade om sitt arbete som Jas-pilot samt åren som gått på Europas Roadracingbanor där Peter skördat många segrar. Ett mycket intressant och uppskattat inslag på träffen.
Vi i arrangörsleden hoppas på en fortsättning och det beslutet skall tas av respektive län.
The Brakeless MC (=de hejdlösa/bromslösa) bildades 1995, idag är vi en SMC-ansluten klubb bestående av ett 90-tal medlemmar med blandad ålder, dock i stigande allt eftersom allt fler gamla återfallsknuttar gör oss sällskap. Som alla andra seriösa MC-klubbar jobbar vi för att förvalta och försvara vårt stora intresse, MC och MC-åkning i alla dess former. Vi fäster särskilt stor vikt vid rekrytering, återväxt och manifesterande av MC-hobbyn som anti-rasistisk och stödjande av icke-våld. Vi är stolta över vår hobby och det vi gör och vi visar gärna upp oss! Vi finns och syns på de flesta lokala och regionala MC-arrangemangen, och några långturer blir det också. Häng på Du med!

